409- Szkodliwe składniki w kosmetykach, PARAFINA




Instagram


Witajcie !
Kontynuując serię jaką rozpoczęłam na blogu dzisiaj porozmawiamy o parafinie.

Parfina co to tak dokładnie jest ? Jak działa na naszą skórę ? Unikać czy raczej poszukiwać kosmetyków z nią w składzie?

Parafina jest to mieszanina węglowodorów nasyconych. Otrzymujemy ją podczas destylacji ropy naftowej. W formie bezbarwnej, oleistej mieszaniny ciekłych alkanów.  Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym , farmaceutycznym oraz spożywczym.
My się skupimy na formie  kosmetycznej, ponieważ to właśnie tam wyrządza największą krzywdę naszej skórze i tworzy złudne efekty. Lecz w niektórych przypadkach sprawdza się idealnie mimo wszystko, nie jest polecana w codziennej pielęgnacji.  
Parafina wygładza i ujędrnia naszą skórę, wzmacnia oraz uszczelnia naszą barierę lipidową. Często jak zerkniemy na produkty dla dzieci w składach widnieje parafina. Dlaczego? Mianowicie chroni ona delikatną skórę przed przesuszeniem.

Parafina jest częstym składnikiem kosmetyków aptecznych przy Atopowym Zapaleniu Skóry. I tutaj apeluję! Każda osobą posiadająca AZS niech unika prafiny. Sama choruję na to od dzieciństwa i niestety więcej wyrządza krzywdy niż pomaga, dlatego nie polecam jej nikomu.

Mimo tak szerokiego zastosowania w przemyśle kosmetycznym wyrządza ona wielką krzywdę. Przyczynia się do tworzenia zaskórników tworząc na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę okluzyjną. Przez to, że tak mocno wszystko chroni zamyka ona wymianę gazową i tworzy idealne podłoże do rozwoju bakterii. Jak wiemy w większości przypadków wypryski na naszej twarzy oraz inne zanieczyszczenia powstają właśnie przez bakterie.

W codziennym życiu normalna skóra wydziela łojotok, który mimo wszystko jest bardzo przydatny naszej skórze. Jeśli używamy parafiny blokuje ona ujście łojotokowi i powstają wtedy stany zapalne oraz zaskórniki.

Paradoksalnie do tego wszystkiego przyśpiesza ona starzenie się skóry. Mimo z jednej strony dobrego działania niestety wyrządza więcej krzywdy niż korzyści. Szczelna warstwa okluzyjna, która powstaje w przypadku użytkowania parafiny nie pozwala naszej skórze swobodnie oddychać przez co prowadzi to wszystko do pierwszych oznak starzenia.
Czy PARAFINA ma wpływ na organizm ludzki ?
Na szczęście nie. Działa tylko i wyłącznie na powierzchni naskórka. Nawet w przypadku połknięcia nie odkłada się w naszym organizmie.

Jak odnaleźć parafinę w składach kosmetycznych ?
- PARAFFINUM LIQUID ( olej parafinowy )
-SYNTETIC WAX
-PARAFFIN, MINERAL OIL
-ISOPARAFIIN
-VASELINE
-PERTOLATUM ( wazelina )
-CERA MICROCRISTALLINA ( wosk mikrokrystaliczny)
-CERESIN
-ISOBUTANE
- ISOHEXADECANE
-OZOKERITE
-ISODODECANE


Udostępnij ten post

16 komentarzy :

  1. Nie lubię parafiny w składzie.. Chociaż nie powiem, posiadam kosmetyki w których ona gości.. ;/ :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie parafina przeszkadza jedynie w kosmetykach do twarzy i czasem w peelingach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nazwanie parafiny szkodliwa to trochę za duzo powiedziane:) ona nie jest szkodliwa, a komodogenna dlatego na większości cer sie nie sprawdzi :) ale nie ma tu szkodliwości

    OdpowiedzUsuń
  4. ciekawe czy ja mam jakies kosmetyki z parafina ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie jestem aż tak cięta na parafinę w składzie kosmetyków do ciała. Co do twarzy, to staram się jej unikać ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Na ciele jest u mnie do przyjęcia, w produktach do twarzy - omijam ja szerokim łukiem :]

    OdpowiedzUsuń
  7. W kosmetykach do twarzy i ciala unikam parafiny jak ognia, natomiast w tych przeznaczonych do wlosow jest dla mnie wybawieniem :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja unikam w kosmetykach do twarzy jak ognia, ale niestety w balsamach i kremach bardzo często można ją znaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  9. Też unikam parafiny w składach szczególnie balsamów do ciała, ale lubię niektóre balsamy do ust np. Nivea:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mi parafina przeszkadza tyko w kremach do twarzy. W wszystkich pozostałych jest akceptowana :)

    thedoominiczka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja nie miałam nic przeciwko parafinie niestety na moje włosy działała negatywnie, moja skóra przez nią była mocno wysuszona im dlużej używałam jakiś balsamów z jej dodatkiem, więc powiedziałam sobie dość i nie kupuję więcej kosmetyków z jej dodatkiem :)

    OdpowiedzUsuń
  12. hahaha, a ja myslałam ze to dobry składnik ;P człowiek całe zycie sie uczy i głupi umiera ;D

    OdpowiedzUsuń
  13. nie wiedziałam o tym :D na mnie parafina nie działa źle, bo w ogóle nie mam problemów ze skórą. pewnie mam ją w niejednym kosmetyku :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć:) Miło, że skusiłam Cię do pozostawienia komentarza. Jest to dla mnie bardzo ważne i motywuje mnie do dalszego działania na blogu.

P.S. Komentarze obraźliwe, które nie mają zamiaru konstruktywnej krytyki będą usuwane. Kultura na moim blogu to podstawa! Pamiętaj o tym :)