375- Atopowe zapalenie skóry
InstagramWitajcie !
Dzisiaj nieco luźniejszy post mianowicie chce poruszyć temat atopowego zapalenia skóry. Jak wiecie jestem posiadaczką AZS na dłoniach, mam takie szczęście, że mimo tylu lat choroby nie mam przerzutów na inne części ciała... 


Jak wyglądała moja przygoda z AZS ? 
Zacznę od tego, że będąc małym dzieckiem nie miałam problemów skórnych. W wieku około 7 lat spędzając wakacje u babci poszłyśmy do lasu na jagody po powrocie i dokładnie jednej dobie na moich dłoniach pojawiły się ogromne pęcherze wypełnione wodą, które swędziały i pękały, skóra była tak ściągnięta, że nie mogłam wyprostować dłoni. Kiedy rodzice po mnie przyjechali udaliśmy się od razu do szpitala w Lublinie, kiedy Pani dermatolog mnie zobaczyła, do tej pory pamiętam jej wzrok, była przerażona, stwierdziła, że pierwszy raz się z takim czymś spotyka, nigdy nie miała podobnego przypadku i pobrała wycinek pęcherzyka do badań. Niestety nie stwierdzono nic. Rodzice wozili mnie od lekarza do lekarza, aż wreszcie jeden z dermatologów wypisał mi maść Elosone. Przez długi czas stosowałam ten produkt dokładnie przez około 8 lat... Była to jedyna rzecz, która przynosiła ukojenie i wspomagała działanie. Któregoś dnia sama zaczęłam szukać jakiejś pomocy w sieci, ponieważ maść przestała działać, nic innego nie pomagało, skóra swędziała, piekła i ból w okolicach wieczornych był nie do zniesienia. Trafiłam właśnie na jednych ze stron na bardzo podobne zdjęcia do mojego przypadku i po tym zaczęłam czytać o AZS. 
Po przeczytaniu wielu artykułów byłam pewna na 99%, że choruje na atopowe zapalenie skóry mimo wszystko wolałam się upewnić i dowiedzieć od specjalisty czy mam na pewno rację, 
Udałam się do 3 dermatologów w moim mieście. Pierwsza Pani stwierdziła, że to nie możliwe, że w takim wieku AZS nie występuje, druga Pani stwierdziła, że skoro tak się domyślam to tak jest uciszając mnie co chwile i nie dając zadać pytania związanego z tą chorobą, lecz na samym końcu trafiłam na kobietę, którą wręcz pokochałam i ona najbardziej mi pomogła. 
Wchodząc do gabinetu opisałam cały przebieg choroby, pokazałam wyniki badań jakie zrobiłam do tego czasu, kiedy tylko spojrzała na moje dłonie z miejsca powiedziała, że jest to AZS i dodatkowo opowiedziała mi historię swojej córki. Teraz mam 100 % pewności na co choruję i jak mam to leczyć. Niestety AZS to choroba do końca życia. Ale więcej o niej dowiecie się poniżej. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry. Zazwyczaj rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie, ale zdarza się również, że diagnozowana jest u osób dorosłych.
AZS to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze z przeplatającymi się okresami wyciszenia objawów (remisji) oraz ich zaostrzeń (przesuszenie skóry, podrażnienia, nawet rany). Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo często występuje świąd, o stopniu nasilenia zależnym od obecnie trwającej fazy choroby. Towarzyszą jej również zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego i zmiany w fizjologii i budowie skóry.
z biegiem czasu choroba może się wyciszyć, a objawy mogą stać się mniej dokuczliwe. Szacunkowo przyjmuje się, że około 20% populacji na świecie jest dotknięta AZS.

Częstotliwość występowania :
Choroba dominuje w krajach wysoko uprzemysłowionych i u rasy białej (kaukaskiej)

PODZIAŁ WIEKOWY WYSTĘPOWANIA AZS
Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku i ustąpić samoistnie lub występować całe życie z charakterystycznymi okresami złagodzenia i zaostrzeń objawów. Objawy, charakter zmian skórnych oraz ich lokalizacja podzielone są umownie na fazy odpowiadające przedziałom wiekowym:
Okres niemowlęcy (od 6. miesiąca życia do dwóch lat)
Okres późnodziecięcy (3-11 lat)
Okres młodzieńczy i dorosły (od okresu dojrzewania przez całe życie)

PRZYCZYNY
Przyczyny wywołujące atopowe zapalenie skóry są złożone i nie do końca zbadane. Podatność na AZS w różnym stopniu warunkują czynniki:
-Genetyczne
-Środowiskowe
-Psychogenne
-Klimatyczne
-Drażniące
-Alergeny pokarmowe i powietrzno pochodne

PRZEBIEG
Defekt bariery naskórkowej
Skóra osób chorych na AZS znacznie różni się od skóry prawidłowej u osób zdrowych. Zdrowa skóra pokryta jest płaszczem hydrolipidowym, który chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Jest to mieszanina łoju (sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe) i tłuszczów pochodzących z komórek naskórka. Pod płaszczem znajduje się warstwa rogowa, która przypomina mur z cegieł, gdzie cegły to zrogowaciałe komórki naskórka (korneocyty) nakładające się jedne na drugie. Spaja je cement międzykomórkowy pełniący funkcję uszczelniacza, dzięki czemu warstwa rogowa bardzo trudno przepuszcza wodę.
U alergików skóra tworzy niekompletny płaszcz hydrolipidowy, a nieprawidłowy cement międzykomórkowy powoduje, że komórki naskórka nie przylegają do siebie we właściwy sobie sposób. Ich skóra jest więc jak sito, przez które w głąb przenikają alergeny i substancje drażniące wywołujące reakcje zapalne. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Pomogą one odbudować zapobiegający utracie wody płaszcz hydrolipidowy skóry oraz dostarczą substancje przenikające do skóry właściwej – odpowiedzialnej za wiązanie wody w tej warstwie.

SWĘDZENIE – PODSTAWOWY OBJAW AZS
Skóra osób cierpiących na AZS jest bardziej podatna na swędzenie. Świąd i suchość skóry nasilają się w godzinach wieczornych i w nocy, co zaburza sen i obniża jakość życia chorego. Objawy te często utrzymują się nawet w czasie remisji (po ustąpieniu objawów).
Mechanizm pojawiania się świądu w AZS jest jeszcze słabo poznany. W jego powstawaniu bierze się pod uwagę czynniki neurogenne, defekty w strukturze skóry, utratę jej wilgotności i stan zapalny. Uporczywy świąd zmusza pacjentów do drapania się, co prowadzi do dalszych uszkodzeń naskórka. Zmieniona chorobowo skóra jeszcze łatwiej ulega podrażnieniu, co w efekcie jeszcze bardziej nasila świąd. Mechanizm ten prowadzi do powstania „błędnego, koła”, które utrudnia leczenie pacjentów cierpiących na AZS.

ŁAGODZENIE SWĘDZENIA – PRAKTYCZNE SPOSOBY

Pamiętaj o nałożeniu na skórę preparatu nawilżającego nie później niż 5 minut po kąpieli (kremy np. Krem do ciała DEMSA, balsamy), pomoże to odbudować jej barierę ochronną i zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu wody. Skóra atopowa traci pięciokrotnie więcej wody niż skóra zdrowa, a wysuszona skóra może swędzieć.
Wieczorem zastosuj preparat łagodzący na swędzące miejsca (kremy, maści, balsamy np. Intensywny balsam łagodzący swędzenie DEMSA). Wtedy zwykle następuje nasilenie świądu powodujące bezsenność, zmęczenie i drażliwość szczególnie u małych dzieci.
Krótko obcinaj dzieciom paznokcie, a na noc ręce osłaniaj rękawiczkami – by ochronić skórę dziecka przed nadmiernym podrapaniem w czasie nocnego nasilenia świądu.
Łagodzenie swędzenia jest kluczowe w pielęgnacji skóry atopowej. Nieefektywne łagodzenie świądu może prowadzić do podrażnień, które utrudniają powrót skóry do dobrej kondycji.
W ciągu dnia można stosować na skórę chłodne okłady, które zapewnią skórze ulgę.
Warto zadbać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, ponieważ suche powietrze może podrażniać skórę, wywołując świąd. W tym celu można ZAINSTALOWAĆ nawilżacz.

PIELĘGNACJA SKÓRY W AZS
Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawowy element terapii AZS i powinna być stosowana zarówno w okresie wyciszenia, jak i zaostrzenia objawów. Czasami, w łagodnym przebiegu choroby, może okazać się wystarczająca.
Osoby cierpiące na AZS powinny wybierać preparaty dedykowane skórze atopowej, ponieważ będą one bogatsze w składniki aktywne wspomagające wyżej wymienione 3 procesy. Odbudowę bariery ochronnej naskórka wspomagają lipidy (cholesterol, ceramidy i kwasy tłuszczowe), które skutecznie hamują utratę wody z naskórka. Gliceryna i glikol propylenowy znacznie zwiększają zdolności warstwy rogowej do wiązania wody. Oleje mineralne (m.in. olej parafinowy), woski i wazelina tworzą na powierzchni skóry film okluzyjny. Kwas hialuronowy skutecznie wiąże wodę, stanowiąc rodzaj wodnego rezerwuaru nawilżającego skórę od wewnątrz. Działanie przeciwzapalne wykazuje wyciąg z lukrecji, tarczycy bajkalskiej i aloes. Do zmniejszenia świądu przyczyni się selernica, bożodrzew gruczołowaty oraz glicyna.
Leczenie AZS powinno przebiegać z udziałem preparatów niezawierających substancji zapachowych, konserwantów (parabenów) i barwników, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać osłabioną skórę.
CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE
Pierwsze wzmianki historyczne o AZS pochodzą z czasów cesarstwa rzymskiego z I wieku p.n.e. i dotyczą rodu Oktawiana Augusta. Rzymski kronikarz Swetoniusz opisał dolegliwości imperatora Augusta w dziele „Żywoty Cezarów”. Oktawian August cierpiał z powodu swędzących obszarów skóry, którym towarzyszył alergiczny nieżyt nosa oraz duszności. Również jego wnuki, Klaudiusz i Brytannik, skarżyły się na problemy skórne i towarzyszące im dolegliwości.
Dziś obowiązujące kryteria diagnostyczne AZS zostały określone dopiero w 1980 roku przez dwóch naukowców: Hanifina i Rajkę.
Atopia pochodzi od greckiego atopos, czyli „dziwny”, „odmienny”.
Źródło : http://www.demsa.pl/atopowe-zapalenie-skory

Udostępnij ten post

8 komentarzy :

 1. Bardzo dobrze, że poruszasz taką niezwykle ważną tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam kolegę który boryka się właśnie z AZS, Twój artykuł na ten temat na pewno przeczyta z chęcią. Sama się dużo o tym dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam kilka osób z azs, ale z łagodnymi objawami, a te tutaj na zdjęciach i te na Twoich rękach to jest masakra :(

  OdpowiedzUsuń
 4. AZS to starsznie trudna przypadłość .... : /

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdjęcia przerażają i uświadamiają, że to nie błaha sprawa..

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj współczuje, cieżko niestety załagodzić objawy AZS:/

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej chorobie, ale wychodzi na to ze nic o niej nie wiedziałam... ;(

  OdpowiedzUsuń

Cześć:) Miło, że skusiłam Cię do pozostawienia komentarza. Jest to dla mnie bardzo ważne i motywuje mnie do dalszego działania na blogu.

P.S. Komentarze obraźliwe, które nie mają zamiaru konstruktywnej krytyki będą usuwane. Kultura na moim blogu to podstawa! Pamiętaj o tym :)